Jak wygląda egzamin CFA? Kiedy się na niego zapisać i jak się do niego przygotować? Co to w ogóle jest CFA i co daje posiadanie tego tytułu? Jak ma się certyfikat CFA do polskiej licencji doradcy inwestycyjnego? Czytaj dalej, a znajdziesz odpowiedzi na te i na inne nurtujące Cię pytania.

Jak Uzyskać Certyfikat CFA?

Egzamin CFA składa się z 3 etapów. Aby uzyskać certyfikat CFA, musisz zdać kolejno każdy etap: CFA level 1, CFA level 2 i CFA level 3. Zdanie wszystkich etapów egzaminu to jednak nie wszystko. Musisz jeszcze spełnić dodatkowe wymogi Instytutu CFA.

Każdy etap egzaminu to cykl złożony z konkretnych kroków.Zapisy na egzamin CFA

 • Zapisz się na egzamin najpóźniej przed drugim terminem płatności. Nie przepłacaj!
 • Nim zapiszesz się na egzamin, zobacz czy przysługuje Ci jakieś stypendium.
 • Nie zapisuj się na egzamin nim dowiesz się czy przyznano Ci stypendium.

Aby zapisać się na egzamin CFA, trzeba uiścić odpowiednią opłatę. Ta wiedza to jednak za mało, żeby zrozumieć skomplikowane reguły rządzące procesem rejestracji na egzamin. Koszt egzaminu CFA zależy od tego, kiedy się zapiszesz. Ceny wahają się od 650 USD do 1380 USD. Zanim jednak zaczniesz się zastanawiać, którą cenę i termin wybrać, sprawdź czy nie przysługuje Ci któreś ze stypendiów CFA. Access Scholarship, stypendium oparte na kryterium finansowym, redukuje koszt egzaminu CFA do 250 USD. Przyznawane są również stypendia celowe dla kobiet oraz osób związanych ze światem finansów.

Materiały do egzaminu CFA

Przy zapisie na egzamin dostaniesz dostęp do CFA Curriculum obejmującego cały zakres tematyczny danego etapu egzaminu. Jest to zdecydowanie najbardziej szczegółowe opracowanie wszystkich zagadnień niezbędnych na egzaminie, dlatego warto zaznajomić się z jego treścią. Jednak aby dobrze poradzić sobie z obszerną tematyką egzaminu CFA, będziesz z pewnością szukał różnych materiałów pomocniczych bądź szkoleń CFA. Polecamy nasz międzynarodowy portal Soleadea jako wartościowe źródło takich materiałów. Znajdziesz tam m.in. przykładowe pytania egzaminacyjne, wykłady video, e-booki czy aplikację do nauki wzorów. My natomiast pragniemy Ci zaoferować stacjonarne kursy CFA w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu, które realizujemy z powodzeniem od kilku lat.

 • Stymuluj różne zmysły. Korzystaj z różnych form nauki do egzaminu CFA.
 • Różnorodne i sprawdzone materiały do nauki do egzaminu CFA. Odwiedź soleadea.org.
 • Tradycyjne przygotowanie do egzaminu CFA. Zapisz się na nasz kurs stacjonarny.

Sprawdź czy organizujemy kurs CFA w twoim mieście
Szukasz kursu CFA w twoim mieście?

Autoryzowany kalkulator

 • Kalkulator to potężne narzędzie pracy. Wykorzystuj je w trakcie codziennej nauki. Taka praktyka z pewnością zaprocentuje na egzaminie.
 • Na portalu stosujemy TI BA II Plus Professional do naszych wyliczeń, jak większość prep-providerów.

Na egzamin CFA musisz przynieść kalkulator. Instytut CFA dopuszcza różne wersje 2 modeli kalkulatorów: Hewlett Packard 12C lub Texas Instruments BA II Plus. Wybór kalkulatora jest bardzo ważny i dlatego powinien nastąpić możliwie jak najwcześniej. Kalkulatora bowiem należy używać regularnie i uczyć się go już na etapie przygotowań do egzaminu. Zaniechanie tego to poważny błąd.

Plan nauki do egzaminu CFA

Solidny plan nauki to podstawa sukcesu. Musisz wziąć pod uwagę nie tylko zakres tematyczny egzaminu, ale również specyfikę etapu, do którego się przygotowujesz, swoje mocne i słabe strony, dotychczasowe doświadczenie i wiedzę z zakresu finansów oraz oczywiście czas, którym dysponujesz. Tak stworzony plan trzeba z konsekwencją realizować. W przygotowaniu planu nauki oraz jego realizacji pomaga aplikacja Plan Nauki.

Korzystając z niej, możesz dostosować już gotowy plan do własnych potrzeb lub przygotować swój autorski rozkład przygotowań. Aplikacja przypomni Ci o zamierzonych terminach realizacji poszczególnych partii materiału oraz pomoże dobrze zaplanować powtórkę.

 • Masz już własny plan nauki? Trzymaj się go konsekwentnie! Wprowadzaj tylko niezbędne ulepszenia!
 • Nie rozplanowałeś jeszcze swoich przygotowań do egzaminu? Skorzystaj z Planu Nauki.
 • Zmotywuj się do nauki. Za pracę wykonaną zgodnie z planem należy się nagroda.

Nauka do egzaminu CFA

 • Ucz się systematycznie. Materiał obowiązujący na egzaminie CFA jest naprawdę obszerny.
 • Praktyka czyni mistrza. Rozwiązuj przykładowe pytania egzaminacyjne, a do obliczeń wykorzystuj kalkulator.
 • Powiedz wszystkim, że zapisałeś się na egzamin CFA. To Cię z pewnością zmotywuje do cięższej pracy.

Masz już swój plan działania. Teraz zasiadasz do nauki. Będzie trzeba podzielić czas między pracę, rodzinę, znajomych i …egzamin CFA. To ważne, żeby nie traktować tego ostatniego jak intruza w swoim życiu, a jako szansę. To o wiele bardziej motywujące! Każdy etap egzaminu ma swoją specyfikę.

Zarówno CFA level 1, jak i CFA level 2 to 10 działów tematycznych. CFA level 3 to już tylko 7. Czas poświęcany na przygotowanie do egzaminu należy odpowiednio podzielić miedzy działy tematyczne, biorąc jednocześnie pod uwagę ich trudność i znaczenie na egzaminie. Pamiętaj, aby w trakcie nauki często wykorzystywać kalkulator oraz stosować różnorakie materiały i opracowania CFA Curriculum.


Zapisz się na nasz kurs CFA
Zapisz się na nasz kurs CFA

Powtórka przed egzaminem CFA

Przed egzaminem materiał trzeba powtórzyć. Wydaje się nam to zupełnie naturalne. Ale czy powtarzamy przyswajany materiał na bieżąco również w trakcie nauki do egzaminu? Powtórka powinna być regularnym elementem naszych przygotowań.

W ramach rzetelnych i systematycznych powtórek:

 • rób notatki – pomogą Ci szybko i efektywnie powtórzyć materiał przed egzaminem,
 • wykorzystuj pytania zawarte na końcu rozdziałów CFA Curriculum i sprawdzaj, czy umiesz już wszystko, co przewidziane dla danej części materiału (tzw. learning outcome statements),
 • powtarzaj na bieżąco wzory i definicje,
 • rozwiązuj przykładowe pytania egzaminacyjne i testy próbne,
 • korzystaj z kompaktowych form przedstawienia materiału do egzaminu CFA: video, prezentacje, e-booki, etc. warto spojrzeć na zakres tematyczny egzaminu również z innej perspektywy.

Rozwiąż przynajmniej 4 testy próbne odwzorowujące doświadczenie prawdziwego egzaminu CFA.

Weź urlop przed egzaminem, by móc dobrze przygotować się do tego wyzwania.

Egzamin CFA

 • Sprawdź czy masz ważny paszport.
 • Wydrukuj i weź ze sobą swój bilet wstępu na egzamin.
 • Zapoznaj się z polityką Instytutu CFA dotyczącą egzaminu.
 • Dojazd zaplanuj odpowiednio wcześniej.
 • Nie zapomnij kalkulatora i ołówków.

Terminy egzaminu CFA są ściśle określone. Egzamin CFA zawsze odbywa się w czerwcu (wszystkie etapy egzaminu) oraz w grudniu (tylko CFA level 1). W Polsce egzamin CFA przeprowadzany jest w Warszawie. Poza ściśle określonym terminem, obowiązują również ściśle określone zasady regulujące nie tylko sam przebieg egzaminu, ale również wszelkie kwestie okołoegzaminacyjne.

Egzamin składa się z dwóch części: rannej i popołudniowej i odbywa się w języku angielskim. Na egzamin musisz stawić się odpowiednio wcześniej. Musisz mieć przy sobie ważny paszport i bilet wstępu na egzamin. Obowiązuje również określone zachowanie w trakcie przebywania w sali i pisania egzaminu. Pamiętaj, że twoim obowiązkiem jest zapoznać się z wszelkimi regułami i zasadami obowiązującymi kandydatów na egzamin CFA.

W oczekiwaniu na wyniki

W końcu upragniony wypoczynek. Pamiętaj jednak, żeby w trakcie łapania oddechu po egzaminie nie wpędzić się przypadkowo w tarapaty. Instytut CFA ma również garść ściśle określonych zasad, o których musisz pamiętać nawet po wyjściu z egzaminu.

Jako kandydat na egzamin CFA zawsze stosuj standardy kodeksu etycznego.

Wyniki egzaminu CFA

W przeciągu 2 miesięcy od dnia egzaminu dla CFA level 1 i CFA level 2, a 2,5 miesiąca dla CFA level 3, dowiesz się czy powiodło Ci się na egzaminie.

Otrzymasz e-mail od Instytutu CFA, w którym poza informacją Failed lub Passed podane będą również przedziały ufności dla uzyskanych punktów dla wszystkich działów tematycznych oraz porównanie względem pozostałych kandydatów.

Aby zdać egzamin CFA, nie musisz uplasować się w przedziale 70%+ dla wszystkich działów. Istnieje powszechne przekonanie, że ogólny wynik egzaminu w wysokości 70% powinien wystarczyć, aby odnieść sukces. Ściskamy kciuki i powodzenia! • czas oczekiwania: ok. 2 miesiące CFA level 1 & 2, ok. 2,5 miesiąca CFA level 3
 • założenie pozytywnego wyniku egzaminu: ±70%
 • zdawalność dla CFA level 1: 38-45%