AKTUALIZACJA WPISU: 12.01.2024


Jak wygląda egzamin CFA? Kiedy się na niego zapisać i jak się do niego przygotować? Co to w ogóle jest CFA i co daje posiadanie tego tytułu? Czytaj dalej, a znajdziesz odpowiedzi na te i na inne nurtujące Cię pytania.


Jak Zdać Egzamin CFA?


CFA®, czyli Chartered Financial Analyst®, to międzynarodowy certyfikat przyznawany analitykom finansowym na całym świecie. Jest to najbardziej prestiżowy certyfikat w świecie finansów. Dla pracodawcy posiadanie tego międzynarodowego tytułu jest równoznaczne nie tylko z szeroką wiedzą i kompetencjami z zakresu finansów, ale również z wysokimi standardami etyki zawodowej.

Certyfikat CFA przyznawany jest od 1963 r. przez Instytut CFA, tj. amerykańską organizację zrzeszającą profesjonalistów w zakresie finansów z całego świata.




Egzamin CFA składa się z 3 etapów. Aby uzyskać certyfikat CFA, musisz zdać kolejno każdy etap: CFA level 1, CFA level 2 i CFA level 3. Zdanie wszystkich etapów egzaminu to jednak nie wszystko. Musisz jeszcze spełnić dodatkowe wymogi Instytutu CFA takie jak np. posiadanie 4000 godzin doświadczenia zawodowego związanego z finansami.

Każdy etap egzaminu to cykl złożony z konkretnych kroków.


Jak Zdać Egzamin CFA?





Zapisy na egzamin CFA

  • Zapisz się na egzamin w pierwszym terminie rejestracyjnym. Nie przepłacaj!
  • Nim zapiszesz się na egzamin, zobacz czy przysługuje Ci jakieś stypendium.
  • Nie zapisuj się na egzamin, nim dowiesz się czy przyznano Ci stypendium.

Aby zapisać się na egzamin CFA, trzeba uiścić odpowiednią opłatę. Ta wiedza to jednak za mało, żeby zrozumieć skomplikowane reguły rządzące procesem rejestracji na egzamin. Koszt egzaminu CFA zależy od tego, kiedy się zapiszesz. Cena waha się od 940 USD do 1250 USD. Zanim jednak zaczniesz się zastanawiać, którą cenę i termin wybrać, sprawdź czy nie przysługuje Ci stypendium. Instytut CFA przyznaje każdego roku stypendia wspierające kandydatów CFA. Access Scholarship to stypendium oparte na kryterium finansowym, które redukuje koszt egzaminu CFA do 300 USD. Przyznawane są również stypendia celowe dla kobiet, studentów oraz osób związanych ze światem finansów.


Materiały do egzaminu CFA

Przy zapisie na egzamin dostaniesz dostęp do CFA Curriculum obejmującego cały zakres tematyczny danego etapu egzaminu. Jest to zdecydowanie najbardziej szczegółowe opracowanie wszystkich zagadnień niezbędnych na egzaminie, dlatego warto zaznajomić się z jego treścią. Jednak aby dobrze poradzić sobie z obszerną tematyką egzaminu CFA, będziesz z pewnością szukał różnych materiałów pomocniczych bądź szkoleń CFA. Polecamy nasz międzynarodowy portal Soleadea jako wartościowe źródło takich materiałów. Znajdziesz tam m.in. przykładowe pytania egzaminacyjne, wykłady video, e-booki czy aplikację do nauki wzorów. My natomiast pragniemy Ci zaoferować stacjonarny kurs CFA w Warszawie, który realizujemy z powodzeniem od wielu lat. Ruszamy z nową edycją kursu wiosną 2024!

  • Stymuluj różne zmysły. Korzystaj z różnych form nauki do egzaminu CFA.
  • Materiały do nauki do egzaminu CFA online. Odwiedź soleadea.org.
  • Tradycyjne przygotowanie do egzaminu CFA? Zapisz się na nasz kurs stacjonarny 2024.




Autoryzowany kalkulator

  • Kalkulator to potężne narzędzie pracy.
    Wykorzystuj je w trakcie codziennej nauki. Taka praktyka z pewnością zaprocentuje na egzaminie.

Na egzamin CFA musisz przynieść kalkulator. Instytut CFA dopuszcza różne wersje 2 modeli kalkulatorów: Hewlett Packard 12C lub Texas Instruments BA II Plus. Wybór kalkulatora jest bardzo ważny i dlatego powinien nastąpić możliwie jak najwcześniej. Kalkulatora bowiem należy używać regularnie i uczyć się go już na etapie przygotowań do egzaminu. Zaniechanie tego to poważny błąd.


Plan nauki do egzaminu CFA

Solidny plan nauki to podstawa sukcesu. Musisz wziąć pod uwagę nie tylko zakres tematyczny egzaminu, ale również specyfikę etapu, do którego się przygotowujesz, swoje mocne i słabe strony, dotychczasowe doświadczenie i wiedzę z zakresu finansów oraz oczywiście czas, którym dysponujesz. Tak stworzony plan trzeba konsekwentnie realizować. W przygotowaniu planu nauki oraz jego realizacji pomaga aplikacja Plan Nauki.

Korzystając z niej, możesz dostosować już gotowy plan do własnych potrzeb lub przygotować swój autorski rozkład przygotowań. Aplikacja przypomni Ci o zamierzonych terminach realizacji poszczególnych partii materiału oraz pomoże dobrze zaplanować powtórkę.

  • Masz już własny plan nauki? Trzymaj się go konsekwentnie! Wprowadzaj tylko niezbędne ulepszenia!
  • Nie rozplanowałeś jeszcze swoich przygotowań do egzaminu? Skorzystaj z Planu Nauki.
  • Zmotywuj się do nauki. Za pracę wykonaną zgodnie z planem należy się nagroda.




Nauka do egzaminu CFA

  • Ucz się systematycznie. Materiał obowiązujący na egzaminie CFA jest naprawdę obszerny.
  • Praktyka czyni mistrza. Rozwiązuj przykładowe pytania egzaminacyjne, a do obliczeń wykorzystuj kalkulator.
  • Powiedz wszystkim, że zapisałeś się na egzamin CFA. To Cię z pewnością zmotywuje do cięższej pracy.

Masz już swój plan działania. Teraz zasiadasz do nauki. Będzie trzeba podzielić czas między pracę, rodzinę, znajomych i …egzamin CFA. To ważne, żeby nie traktować tego ostatniego jak intruza w swoim życiu. Przecież to Twoja szansa na sukces. Takie podejście jest o wiele bardziej motywujące!

Każdy etap egzaminu ma swoją specyfikę. Zarówno CFA level 1, jak i CFA level 2 to 10 działów tematycznych. CFA level 3 to już tylko 7. Czas poświęcony na przygotowanie do egzaminu to ok. 300 godzin na etap. Czas ten należy odpowiednio podzielić miedzy działy tematyczne, biorąc jednocześnie pod uwagę ich trudność i znaczenie na danym etapie egzaminu. Pamiętaj, aby w trakcie nauki często wykorzystywać kalkulator oraz stosować różne materiały i opracowania CFA Curriculum.





Powtórka przed egzaminem CFA

Przed egzaminem materiał trzeba powtórzyć. Wydaje się nam to zupełnie naturalne. Ale czy powtarzamy przyswajany materiał na bieżąco również w trakcie nauki do egzaminu? Powtórka powinna być regularnym elementem naszych przygotowań.

W ramach rzetelnych i systematycznych powtórek:

  • rób notatki – pomogą Ci szybko i efektywnie powtórzyć materiał przed egzaminem,
  • wykorzystuj pytania zawarte na końcu rozdziałów CFA Curriculum i sprawdzaj, czy umiesz już wszystko, co przewidziane dla danej części materiału (tzw. learning outcome statements),
  • powtarzaj na bieżąco wzory i definicje,
  • rozwiązuj przykładowe pytania egzaminacyjne i testy próbne,
  • korzystaj z kompaktowych form przedstawienia materiału do egzaminu CFA: video, prezentacje, e-booki, etc. warto spojrzeć na zakres tematyczny egzaminu również z innej perspektywy.

Rozwiąż przynajmniej 4 testy próbne odwzorowujące doświadczenie egzaminu CFA.

Weź urlop przed egzaminem, by móc dobrze przygotować się do tego wyzwania.


Egzamin CFA

  • Sprawdź czy masz ważny paszport.
  • Zapoznaj się z polityką Instytutu CFA dotyczącą egzaminu.
  • Dojazd zaplanuj odpowiednio wcześniej.
  • Nie zapomnij kalkulatora.
  • Jako kandydat Level 1 przygotuj się na 180 pytań wielokrotnego wyboru.

Od 2021 r. egzamin CFA odbywa się cztery razy na rok w lutym, maju, sierpniu oraz listopadzie w tzw. "oknach egzaminacyjnych". Okno egzaminacyjne to przedział czasu, np. tydzień, w trakcie którego można podejść do egzaminu. Egzamin odbywa się na komputerach w wybranych ośrodkach egzaminacyjnych. W Polsce ośrodki egzaminacyjne uznawane przez Instytut CFA znajdują się w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Na egzamin obowiązują ściśle określone zasady regulujące przebieg egzaminu oraz wszelkie kwestie okołoegzaminacyjne.

Egzamin składa się z dwóch części i odbywa się w języku angielskim. Na egzamin musisz stawić się odpowiednio wcześniej. Musisz mieć przy sobie ważny paszport. Obowiązuje również określone zachowanie w trakcie przebywania w sali i pisania egzaminu. Pamiętaj, że twoim obowiązkiem jest zapoznać się z wszelkimi regułami i zasadami obowiązującymi kandydatów CFA.


W oczekiwaniu na wyniki

W końcu upragniony wypoczynek. Pamiętaj jednak, żeby w trakcie łapania oddechu po egzaminie nie wpędzić się przypadkowo w tarapaty. Instytut CFA ma również garść ściśle określonych zasad, o których musisz pamiętać nawet po zakończonym egzaminie.

Jako kandydat CFA zawsze stosuj standardy kodeksu etycznego.


Wyniki egzaminu CFA

W przeciągu 5-7 tygodni od dnia zakończenia danego "okna egzaminacyjnego" kandydaci CFA level 1 i CFA level 2 mogą spodziewać się wyników egzaminu. Dla CFA level 3 termin jest nieco dłuższy bo wynosi 6-8 tygodni.

Otrzymasz e-mail od Instytutu CFA, w którym poza informacją PASSED lub NOT PASSED podane będą również przedziały punktowe dla wszystkich działów tematycznych (tzw. confidence intervals) oraz porównanie względem pozostałych kandydatów.

Istnieje powszechne przekonanie, że ogólny wynik egzaminu w wysokości 70% powinien wystarczyć, aby odnieść sukces. Co ważne, aby zdać egzamin CFA, nie musisz uplasować się w przedziale 70%+ dla wszystkich działów. Liczy się wynik końcowy! Tak więc ściskamy kciuki i powodzenia

  • Czas oczekiwania dla
    CFA level 1: 5-7 tygodni,
    CFA level 2: 5-7 tygodni,
    CFA level 3: 6-8 tygodni.
  • Założenie dot. pozytywnego wyniku egzaminu: ±70%.
  • Średnia zdawalność dla
    CFA level 1: 41%,
    CFA level 2: 45%,
    CFA level 3: 52%.