Jak się przygotować do egzaminu CFA w skuteczny sposób?
Makler EDU
7 lat 8 miesięcy 3 tygodnie
Ten wpis poświęcony jest przygotowaniu 3-miesięcznego planu nauki do egzaminu CFA level 1. Wpis ten będzie przydatny zarówno dla osób, które zapisały się na egzamin jakiś czas temu i zaczęły się już trochę uczyć, jak i dla osób, które dopiero po raz pierwszy otwierają książki. Oprócz tabeli z planem nauki znajdziesz tu również kilka ciekawych podziałów topików na kategorie według różnych kryteriów oraz 4 rady dotyczące przygotowań do egzaminu CFA.
Egzamin CFA - jak podzielić tematy egzaminacyjne?
Mamy 10 tematów egzaminacyjnych i możemy je podzielić na różne sposoby. Poniżej przedstawiamy 3 typy podziałów. Czwartego będziesz musiał dokonać sam – ale o tym za chwilę.
Topiki podzielimy według następujących kryteriów:
- waga na egzaminie,
- trudność,
- efektywność.
Waga na egzaminie
Powyższy wykres prezentuje najważniejsze topiki jeżeli chodzi o wagę. Grupa topików o największych wagach składa się z 3 topików. Jak widzisz zdecydowanie najwyższą wagę ma Financial Reporting and Analysis (20%). Również z Etyki będzie dużo pytań (15%; ten topik jest również ważny ze względu na ethics adjustment) oraz z Quantitative Methods (12%).
Potem mamy 3 topiki o takiej samej wadze równej 10%, czyli Fixed Income Investments, Equity Investments and Economics.
Ostatnia grupa składająca się z 4 topików. Są to Corporate Finance and Portfolio Management – oba z wagą 7% oraz Derivative Investments (5%) i Alternative Investments (4%).
Jak się przygotować do egzaminu CFA porada 1: Poświęć więcej czasu na tematy o większej wadze.
Kryterium trudności
Drugim kryterium według którego podzieliliśmy topiki egzaminacyjne jest kryterium trudności. Jest to subiektywne kryterium i niekoniecznie podział według niego musi być prawdziwy dla ciebie. My dokonaliśmy tego podziału na podstawie obserwacji z prowadzonych przez nas kursów oraz opinii uczestników.
Tak jak w przypadku poprzedniego kryterium, dzielimy tematy na 3 kategorie. Tym razem będą to: trudne, średnie i łatwe topiki. Dodatkowo pamiętaj, że kolejność w kategorii ma znaczenie. Wyższa pozycja oznacza większą trudność.
Ważna informacja odnośnie zastosowanej definicji trudności.
Trudność definiujemy jako trudność pod względem koncepcyjnym, co nie dla każdego musi być równoznaczne z trudnością z przyswojeniem materiału. Przykładowo jeżeli z łatwością przyswajasz koncepcje matematyczne, a masz problemy z bardziej pamięciową nauką, to możesz stwierdzić, że Equity Investments jest dla Ciebie trudniejsze niż Fixed Income Investments.
Topiki trudne to:
- Fixed Income Investments,
- Financial Reporting and Analysis (FRA),
- Derivative Investments.
Topiki średnie to:
- Ethics,
- Economics,
- Quantitative Methods.
Kategoria łatwych topików zawiera:
- Portfolio Management,
- Corporate Finance,
- Alternative Investments,
- Equity Investments.
Jak się przygotować do egzaminu CFA porada 2: Jeżeli w trakcie nauki trafisz na ciężkie zagadnienie, a czas Cię nagli, lepiej odpuść i skup się na rzeczach prostszych, których będziesz w stanie przyswoić więcej, w krótszym czasie.
Efektywność
Ostatnie kryterium dotyczy efektywności danego tematu.
Efektywność wyznaczamy jako ilość pytań na egzaminie na 100 stron w CFA Curriculum i wyliczamy według następującego wzoru:
\(\text{E}=\frac{\text{W}\times\text{240 pytań}}{\text{N}}\times\text{100 stron}\)
Gdzie:
- E – efektywność tematu,
- W – waga tematu,
- N – ilość stron w CFA Curriculum poświęconych danemu tematowi.
Przykładowo, jeżeli efektywność dla Etyki wynosi 13, oznacza to, że średnio na każde 100 stron z CFA Curriculum poświęconych etyce przypada 13 pytań na egzaminie.
Jak się przygotować do egzaminu CFA porada 3: Jeżeli w trakcie przygotowań musisz jakieś topiki potraktować po macoszemu – Economics powinien być Twoim pierwszym wyborem.
Twój podział tematów egzaminacyjnych CFA
Ostatnie kryterium, które zostawiamy dla Ciebie dotyczy twojej znajomości topików. Jeżeli studiowałeś finanse, interesujesz się rynkami kapitałowymi, czy pracujesz w branży to na pewno jesteś w stanie podzielić tematy egzaminacyjne na takie, które znasz dobrze, średnio lub słabo. Powinieneś wziąć taki podział pod uwagę dostosowując podany poniżej 3-miesięczny plan nauki, do swoich potrzeb.
Jak się przygotować do egzaminu CFA porada 4: Planując przygotowania weź pod uwagę swoją obecną wiedzę.
Plan nauki do CFA – 3 miesiące do egzaminu
Do planowania nauki polecamy darmową aplikację Plan Nauki, która jest udostępniona na naszym międzynarodowym portalu dla kandydatów CFA: soleadea.org. Aby skorzystać z tej aplikacji zarejestruj się na Soleadea za pomocą tego linku. Zajmie Ci to tylko chwilę, a oprócz dostępu do aplikacji Plan Nauki otrzymasz dostęp do 120 pytań typu egzaminacyjnego raz aplikacji do nauki wzorów. Warto skorzystać :)
Powyższy post został pierwotnie opublikowany w języku angielskim na międzynarodowym portalu dla kandydatów CFA: soleadea.org.
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz