Jak się przygotować do egzaminu CFA w skuteczny sposób?

Ten wpis poświęcony jest przygotowaniu 3-miesięcznego planu nauki do egzaminu CFA level 1. Wpis ten będzie przydatny zarówno dla osób, które zapisały się na egzamin jakiś czas temu i zaczęły się już trochę uczyć, jak i dla osób, które dopiero po raz pierwszy otwierają książki. Oprócz tabeli z planem nauki znajdziesz tu również kilka ciekawych podziałów topików na kategorie według różnych kryteriów oraz 4 rady dotyczące przygotowań do egzaminu CFA.

Egzamin CFA - jak podzielić tematy egzaminacyjne?

Mamy 10 tematów egzaminacyjnych i możemy je podzielić na różne sposoby. Poniżej przedstawiamy 3 typy podziałów. Czwartego będziesz musiał dokonać sam – ale o tym za chwilę.

Topiki podzielimy według następujących kryteriów:

 • waga na egzaminie,
 • trudność,
 • efektywność.

Waga na egzaminie


Powyższy wykres prezentuje najważniejsze topiki jeżeli chodzi o wagę. Grupa topików o największych wagach składa się z 3 topików. Jak widzisz zdecydowanie najwyższą wagę ma Financial Reporting and Analysis (20%). Również z Etyki będzie dużo pytań (15%; ten topik jest również ważny ze względu na ethics adjustment) oraz z Quantitative Methods (12%).

Potem mamy 3 topiki o takiej samej wadze równej 10%, czyli Fixed Income Investments, Equity Investments and Economics.

Ostatnia grupa składająca się z 4 topików. Są to Corporate Finance and Portfolio Management – oba z wagą 7% oraz Derivative Investments (5%) i Alternative Investments (4%).

Jak się przygotować do egzaminu CFA porada 1: Poświęć więcej czasu na tematy o większej wadze.

Kryterium trudności

Drugim kryterium według którego podzieliliśmy topiki egzaminacyjne jest kryterium trudności. Jest to subiektywne kryterium i niekoniecznie podział według niego musi być prawdziwy dla ciebie. My dokonaliśmy tego podziału na podstawie obserwacji z prowadzonych przez nas kursów oraz opinii uczestników.

Tak jak w przypadku poprzedniego kryterium, dzielimy tematy na 3 kategorie. Tym razem będą to: trudne, średnie i łatwe topiki. Dodatkowo pamiętaj, że kolejność w kategorii ma znaczenie. Wyższa pozycja oznacza większą trudność.

Ważna informacja odnośnie zastosowanej definicji trudności.

Trudność definiujemy jako trudność pod względem koncepcyjnym, co nie dla każdego musi być równoznaczne z trudnością z przyswojeniem materiału. Przykładowo jeżeli z łatwością przyswajasz koncepcje matematyczne, a masz problemy z bardziej pamięciową nauką, to możesz stwierdzić, że Equity Investments jest dla Ciebie trudniejsze niż Fixed Income Investments.

Topiki trudne to:

 1. Fixed Income Investments,
 2. Financial Reporting and Analysis (FRA),
 3. Derivative Investments.

Topiki średnie to:

 1. Ethics,
 2. Economics,
 3. Quantitative Methods.

Kategoria łatwych topików zawiera:

 1. Portfolio Management,
 2. Corporate Finance,
 3. Alternative Investments,
 4. Equity Investments.

Jak się przygotować do egzaminu CFA porada 2: Jeżeli w trakcie nauki trafisz na ciężkie zagadnienie, a czas Cię nagli, lepiej odpuść i skup się na rzeczach prostszych, których będziesz w stanie przyswoić więcej, w krótszym czasie.

Efektywność

Ostatnie kryterium dotyczy efektywności danego tematu.

Efektywność wyznaczamy jako ilość pytań na egzaminie na 100 stron w CFA Curriculum i wyliczamy według następującego wzoru:

\(\text{E}=\frac{\text{W}\times\text{240 pytań}}{\text{N}}\times\text{100 stron}\)

Gdzie:

 • E – efektywność tematu,
 • W – waga tematu,
 • N – ilość stron w CFA Curriculum poświęconych danemu tematowi.

Przykładowo, jeżeli efektywność dla Etyki wynosi 13, oznacza to, że średnio na każde 100 stron z CFA Curriculum poświęconych etyce przypada 13 pytań na egzaminie.


Jak się przygotować do egzaminu CFA porada 3: Jeżeli w trakcie przygotowań musisz jakieś topiki potraktować po macoszemu – Economics powinien być Twoim pierwszym wyborem.

Twój podział tematów egzaminacyjnych CFA

Ostatnie kryterium, które zostawiamy dla Ciebie dotyczy twojej znajomości topików. Jeżeli studiowałeś finanse, interesujesz się rynkami kapitałowymi, czy pracujesz w branży to na pewno jesteś w stanie podzielić tematy egzaminacyjne na takie, które znasz dobrze, średnio lub słabo. Powinieneś wziąć taki podział pod uwagę dostosowując podany poniżej 3-miesięczny plan nauki, do swoich potrzeb.

Jak się przygotować do egzaminu CFA porada 4: Planując przygotowania weź pod uwagę swoją obecną wiedzę.

Plan nauki do CFA – 3 miesiące do egzaminu


Do planowania nauki polecamy darmową aplikację Plan Nauki, która jest udostępniona na naszym międzynarodowym portalu dla kandydatów CFA: soleadea.org. Aby skorzystać z tej aplikacji zarejestruj się na Soleadea za pomocą tego linku. Zajmie Ci to tylko chwilę, a oprócz dostępu do aplikacji Plan Nauki otrzymasz dostęp do 120 pytań typu egzaminacyjnego raz aplikacji do nauki wzorów. Warto skorzystać :)


Powyższy post został pierwotnie opublikowany w języku angielskim na międzynarodowym portalu dla kandydatów CFA: soleadea.org.

Opublikowane w: