Egzamin maklerski bez tajemnic. Przeczytaj zanim się zapiszesz.

Informacje podstawowe

Egzamin maklerski jest organizowany przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) i odbywa się dwa razy do roku w marcu oraz październiku. Najbliższy egzamin odbędzie się w październiku 2018 r.

Zapisy

Aby zapisać się na egzamin maklerski, najpóźniej na 14 dni przed egzaminem należy dostarczyć do KNF wypełniony wniosek rejestrowy na egzamin + 1 fotografię + potwierdzenie opłaty egzaminacyjnej w wysokości 500 zł.

Masz pytania odnośnie egzaminu? Zadzwoń: +48 505 028 400

Wiedza wymagana na egzaminie

Pytania na egzaminie można przydzielić do 8 działów: prawo, ustalanie kursów, matematyka finansowa, teoria portfela, analiza finansowa, instrumenty udziałowe, instrumenty dłużne oraz instrumenty pochodne. Zarejestruj się na portalu i otrzymaj darmowego e-booka ze statystykami zadań z lat poprzednich.

Przebieg egzaminu

Egzamin maklerski odbywa się w niedzielę i trwa 3 godziny od godziny 11:00 do 14:00. Do rozwiązania jest 120 zadań, co daje średnio 1,5 minuty na zadanie. Na egzaminie każdy uczestnik otrzymuje ołówek, gumkę do mazania, temperówkę, kalkulator z najprostszymi funkcjami, pustą kartkę brudnopisu, test oraz kartę odpowiedzi. Po egzaminie oddaje się tylko wypełnioną kartę odpowiedzi, a test można zabrać ze sobą.

Wyniki egzaminu

Aby zdać egzamin maklerski, musisz zdobyć co najmniej 160 na 240 punktów. Punktacja jest następująca: 2 punkty za poprawną odpowiedź, 0 punktów za brak odpowiedzi, -1 punkt za złą odpowiedź. Wyniki egzaminu powinny być opublikowane na stronie KNF dwa dni po egzaminie, czyli we wtorek, po godzinie 16:00. Zdawalność egzaminu rzadko przekracza 20%. Dlatego ucząc się do egzaminu, warto zapisać się na nasz kurs maklerski.

Po egzaminie

Jeżeli zdobyłeś 160 punktów lub więcej, złóż wniosek o wpis na listę maklerów papierów wartościowych. Jeżeli nie zdałeś, ale masz co najmniej 151 punktów, powinieneś odwołać się od wyniku egzaminu. Masz na to 7 dni od daty ogłoszenia wyników. Pamiętaj, że za każde anulowane pytanie KNF przyznaje wszystkim kandydatom 2 punkty. Przykładowo, jeżeli za dane zadanie miałeś -1 punkt i zostało ono anulowane, to otrzymasz za nie +2 punkty (co daje 3 punkty zysku w stosunku do pierwotnego wyniku).