Egzamin CFA / Zapisy

AKTUALIZACJA WPISU: 15.01.2024


Jeśli pragniesz zdobyć certyfikat CFA, wydaje się, że Twoim pierwszym krokiem powinna być rejestracja na egzamin. Nim zapiszesz się na egzamin CFA warto jednak przemyśleć kilka spraw. Oto one:

Jak Zapisać się na Egzamin CFA?

Po pierwsze musisz wiedzieć, że nie każdy może uczestniczyć w Programie CFA. Instytut CFA określa minimalne wymogi, które należy spełnić, aby móc dołączyć do programu.

Po drugie zanim zapiszesz się na egzamin i zapłacisz niemałą przecież kwotę, sprawdź czy nie możesz skorzystać ze stypendiów oferowanych przez Instytut CFA i w ten sposób obniżyć koszt egzaminu.

Po trzecie od 2021 r. rejestracja na egzamin CFA jest dwuetapowa, najpierw należy uiścić odpowiednią opłatę, a następnie zarezerwować datę egzaminu w obrębie wybranego przez Ciebie okna egzaminacyjnego.

Jak Zapisać się na Egzamin CFA?

Aby zapisać się na egzamin CFA, musisz spełnić przynajmniej jedno z wymagań dot. kandydatów CFA. Jeśli chodzi o wybór stypendiów przysługujących kandydatom CFA, to jest on dość szeroki i obejmuje stypendium, którego głównym kryterium jest dochód (Access Scholarship), oraz stypendia dla kobiet czy osób związanych z finansami, tj. naukowców, studentów, dziennikarzy, pracowników KNF itp. Aby skutecznie zapisać się na egzamin nie możesz pominąć żadnego z dwóch etapów rejestracji, co oznacza, że musisz dokonać płatności oraz rezerwacji daty.


Wymogi Instytutu: Czy mogę uczestniczyć w Programie CFA?

Aby móc zapisać się na egzamin CFA, musisz posiadać:

ORAZ

ORAZ

musisz być studentem studiów licencjackich, a do ukończenia tych studiów nie może dojść później niż 23 miesiące po zapisaniu się na egzamin CFA Level 1
LUB

musisz posiadać tytuł licencjata
LUB

musisz mieć udokumentowane 4000 godzin doświadczenia w pracy zawodowej (niekoniecznie związanej z finansami) zdobyte w ciągu 3 kolejnych lat.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
WYMAGANIA DOT. EGZAMINU CFA
Załóż Konto

Aby zapisać się na egzamin CFA, w pierwszej kolejności załóż konto na stronie Instytutu CFA i sprawdź czy przysługuje Ci stypendium. Większość osób zakłada konto na stronie Instytutu tuż przed rejestracją na egzamin. Pamiętaj jednak, że osoby starające się o stypendium, muszą zarejestrować się na portalu dużo wcześniej w celu przesłania podania o stypendium.

Największą zniżkę na rejestrację na egzamin CFA można uzyskać zdobywając tzw. Access Scholarship, czyli stypendium dochodowe. W przypadku otrzymania Access Scholarship cena rejestracji na egzamin wynosi jedynie 300 USD. Kobiety czy studenci mogą uzyskać zniżkę rzędu 400 USD dzięki zdobytemu stypendium Women's Scholarship lub Student Scholarship.

Zanim zarejestrujesz się na egzamin, sprawdź czy możesz złożyć podanie o któreś ze stypendiów oferowanych przez Instytutu CFA.


Opłać egzamin i zarezerwuj datę

Drugi krok w rejestracji na egzamin CFA obejmuje dokonanie płatności. Musisz zarejestrować się na egzamin, do którego chcesz przystąpić. Masz do wyboru 4 okna egzaminacyjne (w lutym, maju, sierpniu oraz listopadzie). Okno egzaminacyjne to nic innego jak przedział czasu, np. tydzień, w trakcie którego można podejść do egzaminu.

W trakcie rejestracji na egzamin należy uiścić odpowiednie opłaty. Jeśli masz stypendium, koszt Twojego egzaminu będzie odpowiednio niższy. Jeśli nie, koszt egzaminu CFA zależeć będzie od terminu rejestracji na egzamin. Przed każdym egzaminem dostępne są dwa terminy płatności, gdzie późniejszy jest droższy od wcześniejszego.


Koszty egzaminu CFA:

early registration fee deadline koszt egzaminu CFA*: 940 USD

standard registration fee deadline koszt egzaminu CFA*: 1250 USD


*Dodatkowo, jeżeli zapisujesz się na egzamin CFA po raz pierwszy musisz uiścić jednorazową opłatę wpisową za uczestnictwo w Programie CFA w wysokości 350 USD. Ta kwota jest stała, tzn. nie zależy od terminu zapisu na egzamin. Kandydaci ze stypenium są zwolnieni z tej opłaty.

Co niezmiernie istotne, aby Twoja rejestracja była ważna, po opłaceniu egzaminu musisz zarezerwować datę egzaminu w obrębie wybranego przez Ciebie okna egzaminacyjnego. Taka rezerwacja jest już w cenie rejestracji. Pamiętaj, że bez wybranej daty i miejsca egzaminu nie zapiszesz się skutecznie na egzamin (Twoja płatność po prostu przepadnie).

Refundacja opłat jest dostępna w bardzo ograniczonym zakresie. Więcej na ten temat dowiesz się z CFA Program Refund Policy.


DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
REJESTRACJA NA EGZAMIN CFA

W momencie, w którym pokryjesz koszt swojego pierwszego egzaminu CFA level 1, zostajesz uczestnikiem Programu CFA. Uczestnictwo w programie oznacza, że akceptujesz wszystkie zasady, obowiązujące kandydatów CFA. Podczas rejestracji zostaniesz poproszony o akceptację tzw. Candidate Agreement. Candidate Agreement określa m.in. zasady obowiązujące na egzaminie czy możliwość refundacji opłaty egzaminacyjnej.

Dodatkowo przy pierwszej rejestracji na egzamin, a także przy każdej kolejnej lub nie rzadziej niż raz na rok, musisz wypełnić na swoim koncie na stronie Instytutu CFA tzw. Professional Conduct Statement, czyli deklarację dotyczącą etyki zawodowej.

Pamiętaj, żeby zawsze terminowo wypełniać Professional Conduct Statement. W przeciwnym wypadku możesz zostać wykluczony z programu.


Wybierz Miejsce Nauki

Bardzo często decyzja o uczestnictwie w programie nie przychodzi łatwo. Czasami mija kilka miesięcy lub nawet lat zanim zdecydujemy się zapisać na ten trudny egzamin. Praca, rodzina, znajomi, egzamin CFA – nie jest łatwo to wszystko pogodzić.

Ale nawet jeżeli dopiero rozważasz uczestnictwo w programie, to już teraz zachęcamy Cię do rejestracji na naszym portalu e-learningowym soleadea.org. Dzięki darmowej rejestracji otrzymasz dostęp do wartościowych treści, aplikacji oraz różnych materiałów do nauki.


Moja pierwsza rejestracja na egzamin CFA: Kroki do realizacji

1. zarejestruj się na stronie Instytutu CFA

złóż podanie o stypendium CFA

2. zarejestruj się na swój pierwszy egzamin CFA level 1:

dokonaj opłaty egzaminacyjnej oraz - jeśli nie przyznano Ci stypenium - opłaty za uczestnictwo w programie + ZAWSZE zarezerwuj datę i miejsce egzaminu!

pamiętaj: są 2 terminy (tzw. deadliny) zapisu na egzamin;
jeżeli starasz się o stypendium, tańszy termin może ci przepaść, ale to nic (czytaj więcej)

zapoznaj się z Candidate Agreement i zaakceptuj zgodę + wypełnij Professional Conduct Statement

3. zarejestruj się na http://soleadea.org – niezależnie od tego czy już jesteś kandydatem CFA, czy dopiero zapiszesz się na egzamin, zacznij od rejestracji na naszym portalu – to nic nie kosztuje!


Zarejestruj się na soleadea.org i zapoznaj się z tematyką egzaminu CFA
Zarejestruj się na Soleadea