Egzamin CFA / Zapisy

Załóżmy, że właśnie podjąłeś decyzję, że chcesz zdobyć certyfikat CFA. Wydaje się, że twoim pierwszym krokiem powinna być rejestracja na egzamin, prawda? Teoretycznie tak, ale w praktyce nie. Dlaczego? Dlatego, że przed zapisaniem się na egzamin warto przemyśleć kilka spraw.

Po pierwsze musisz wiedzieć, że nie każdy może uczestniczyć w Programie CFA. Instytut CFA określa minimalne wymogi, które należy spełnić, aby móc dołączyć do programu. Po drugie zanim zapiszesz się na egzamin i zapłacisz niemałą przecież kwotę, sprawdź czy nie możesz skorzystać ze stypendiów oferowanych przez Instytut CFA i w ten sposób obniżyć kosztu egzaminu.

Wybór stypendiów jest szeroki. Od stypendium, którego głównym kryterium jest dochód (CFA Access Scholarship), przez stypendia dla osób związanych z finansami, tj. naukowców, studentów, dziennikarzy, pracowników KNF itp., po stypendia dla kobiet.

Wymogi Instytutu: Czy mogę uczestniczyć w Programie CFA?

Aby móc zapisać się na egzamin CFA, musisz posiadać:

ORAZ

ORAZ

tytuł licencjata (lub równoważny) lub być na ostatnim roku studiów licencjackich.
LUB

4 lata doświadczenia zawodowego (nie musi być związane z finansami).
LUB

kombinację doświadczenia zawodowego i studiów wynoszącą co najmniej 4 lata.


Zapisy na egzamin CFA krok po kroku

Aby zapisać się na egzamin CFA, w pierwszej kolejności powinieneś założyć konto na stronie Instytutu CFA. Większość osób zakłada konto na stronie Instytutu tuż przed rejestracją na egzamin. Pamiętaj jednak, że osoby starające się o CFA Access Scholarship lub stypendium dla kobiet, muszą zarejestrować się na portalu dużo wcześniej w celu przesłania podania o stypendium.

Zanim zarejestrujesz się na egzamin, sprawdź czy możesz złożyć podanie o któreś ze stypendiów oferowanych przez Instytutu CFA.


Drugi krok w rejestracji na egzamin CFA obejmuje dokonanie płatności. Musisz zarejestrować się na egzamin, do którego chcesz przystąpić (np. level 1 w czerwcu 2017) oraz uiścić odpowiednie opłaty. Koszt egzaminu CFA zależy od terminu rejestracji na egzamin. Przed każdym egzaminem dostępne są 3 terminy płatności (tzw. deadliny), gdzie każdy kolejny jest droższy od poprzedniego.

early registration fee deadline koszt egzaminu CFA*: 650 USD

standard registration fee deadline koszt egzaminu CFA*: 930 USD

final registration fee deadline koszt egzaminu CFA*: 1,380 USD

*Dodatkowo, jeżeli zapisujesz się na egzamin CFA po raz pierwszy musisz uiścić jednorazową opłatę wpisową za uczestnictwo w Programie CFA w wysokości 450 USD. Ta kwota jest stała, tzn. nie zależy od terminu zapisu na egzamin.

Koszty egzaminu CFA:

** Refundacja opłat jest dostępna w bardzo ograniczonym zakresie. Więcej na ten temat dowiesz się z CFA Program Refund Policy.

W momencie, w którym pokryjesz koszt swojego pierwszego egzaminu CFA level 1, zostajesz uczestnikiem Programu CFA. Uczestnictwo w programie oznacza, że akceptujesz wszystkie zasady, obowiązujące kandydatów do egzaminu. Podczas rejestracji zostaniesz poproszony o akceptację tzw. Candidate Agreement. Candidate Agreement określa m.in. zasady obowiązujące na egzaminie czy możliwość refundacji opłaty egzaminacyjnej.

Dodatkowo przy pierwszej rejestracji na egzamin, a także przy każdej kolejnej lub nie rzadziej niż raz na rok, musisz wypełnić na swoim koncie na stronie Instytutu CFA tzw. Professional Conduct Statement, czyli deklarację dotyczącą etyki zawodowej.

Pamiętaj, żeby zawsze terminowo wypełniać Professional Conduct Statement. W przeciwnym wypadku możesz zostać wykluczony z programu.


Bardzo często decyzja o uczestnictwie w programie nie przychodzi łatwo. Czasami mija kilka miesięcy lub nawet lat zanim zdecydujemy się zapisać na ten trudny egzamin. Praca, rodzina, znajomi, egzamin CFA – nie jest łatwo to wszystko pogodzić.

Ale nawet jeżeli dopiero rozważasz uczestnictwo w programie, to już teraz zachęcamy Cię do rejestracji na naszym portalu e-learningowym soleadea.org. Dzięki darmowej rejestracji otrzymasz bezpłatny dostęp do wartościowych treści, aplikacji oraz różnych materiałów do nauki. Dodatkowo będziesz mógł nawiązać kontakt z innymi osobami z całego świata zainteresowanymi CFA. Dysponujemy również kontami płatnymi zawierającymi m.in. wykłady video oraz bazę pytań.

Moja pierwsza rejestracja na egzamin CFA: Kroki do realizacji

1. zarejestruj się na stronie Instytutu CFA

złóż podanie o stypendium CFA

2. zarejestruj się na swój pierwszy egzamin CFA level 1:

dokonaj opłaty za uczestnictwo w programie oraz opłaty rejestracyjnej na egzamin

pamiętaj: są 3 terminy (tzw. deadliny) zapisu na egzamin;
jeżeli starasz się o stypendium, niektóre terminy mogą ci przepaść, czytaj więcej

zapoznaj się z i zaakceptuj Candidate Agreement + wypełnij Professional Conduct Statement

3. zarejestruj się na http://soleadea.org – jeżeli jeszcze nie wiesz czy chcesz wziąć udział w programie CFA, zacznij od rejestracji na naszym portalu – to nic nie kosztuje!


Zarejestruj się na soleadea.org i zapoznaj się z tematyką egzaminu CFA
Zarejestruj się na Soleadea