Ewolucja CFA Institute: od zdawalności 94% do 42%

Szkoda, że nie żyjemy w latach 60-tych ubiegłego wieku... Pierwszy egzamin CFA®, który odbył się w 1963 roku zdało 268 na 284 kandydatów, a egzamin składał się z jednego etapu. Dzisiaj o zdawalności na poziomie 94% możemy tylko pomarzyć, nie wspominając o tym, że obecnie egzamin CFA® składa się z 3 etapów.

Instytut CFA historia od 1964 do dzisiaj

Początki Instytutu CFA®

Aby poznać początki Instytutu CFA® musimy cofnąć się do roku 1947, kiedy zostało utworzone NFFAS (ang. National Federation of Financial Analysts Societies). Głównym celem tej organizacji była wymiana wiedzy oraz rozpowszechnienie zawodu analityka finansowego. Wiele podobnych stowarzyszeń powstało już przed II wojną światową w Chicago, San Francisco, Toronto czy Los Angeles. Członkowie spotykali się regularnie i rozwijali grupy dyskusyjne, umożliwiające przepływ informacji oraz zgłębianie wiedzy finansowej wśród członków stowarzyszeń. Korzystne warunki rozwoju pojawiły się po zakończeniu wyniszczającej wojny. Amerykańska gospodarka przeżywała wówczas okres prosperity. Wielu weteranów wojennych wróciło do domu i pojawiła się potrzeba stworzenia większej struktury organizacyjnej. W końcu, w roku 1947, podjęto pierwsze kroki w tym kierunku jedenastu przedstawicieli stowarzyszeń analityków finansowych z Bostonu, Chicago, Filadelfii i Nowego Jorku założyło NFFAS. To właśnie oni weszli w skład zarządu nowej organizacji.

W czerwcu 2014 roku 42% osób kandydatów zdało pierwszy etap egzaminu na CFA®. Dla drugiego i trzeciego etapu zdawalność wyniosła odpowiednio 46% i 54%.

W latach sześćdziesiątych NFFAS zaczęła przygotowywać pierwsze podręczniki zarówno dla kandydatów, jak i dla członków NFFAS. Był to okres dynamicznego rozwoju i formowania zawodu analityka finansowego. Federacja rosła w siłę, a jej głównym celem stało się ustalenie kierunku przyszłych działań, a także rozwijanie kompetencji zawodowych analityków.


Instytut CFA® w latach 1960-1990 - boom na licencje analityka finansowego w USA

W 1959 roku Federacja założyła niezależną organizację ICFA (ang. Institute of Chartered Financial Analysts), której zadaniem było zarządzanie programem CFA® weryfikującym kwalifikacje zawodowe i zmieniła nazwę na FAF (ang. Financial Analysts Federation).

Pierwotnie celem Federacji było zdefiniowanie pojęcia profesjonalizmu, a także utworzenie mechanizmu podnoszącego standardy zawodu. W końcu, w roku 1963, ICFA zorganizowało pierwszy egzamin, do którego przystąpiło 278 mężczyzn oraz 6 kobiet. 268 osób zdało egzamin (w tym czasie istniał tylko jeden poziom egzaminu). Rok później, egzamin składał się już z 3 poziomów i podeszło do niego 1732 kandydatów ze Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. W międzyczasie, ICFA uchwaliło Kodeks Etyki Zawodowej i od tego czasu, pytania dotyczące standardów etycznych pojawiały się na wszystkich poziomach egzaminu.

W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, kiedy to charakter zawodu analityka uległ zmianie, pojawiło się nowe wyzwanie dla stowarzyszenia. Technologia oraz informatyzacja odmieniły świat finansów. W tych czasach profesjonalizacja zawodu analityka finansowego została wystawiona na próbę. Wymagany zakres wiedzy różnił się znacznie od tego, który obowiązywał na początku istnienia Instytutu. Rozwój nowych narzędzi analitycznych oraz komputerowych wymagał zdobycia kolejnych umiejętności. Również materiał obowiązujący na egzaminie uległ rozszerzeniu pojawiły się dodatkowe zagadnienia związane z zastosowaniem komputerów. Instytut zaczął wydawać książki, monografie, a także publikować artykuły dla swoich członków i kandydatów.

Pierwszy egzamin CFA® składający się tylko z jednego etapu zdało 268 na 284 kandydatów. Dzisiaj o zdawalności na poziomie 94% możemy tylko pomarzyć, nie wspominając o tym, że obecnie egzamin CFA® składa się z 3 etapów.

1990 do dziś

W 1990 z połączenia FAF oraz ICFA powstaje nowa światowa organizacja AIMR (ang. Association for Investment Management and Research), a w 2004 roku, zmienia ona nazwę na Instytut CFA®.

W czerwcu 2014 roku 42% osób kandydatów zdało pierwszy etap egzaminu na CFA®. Dla drugiego i trzeciego etapu zdawalność wyniosła odpowiednio 46% i 54%. Zobacz zdawalność we wszystkich latach, poczynając od 1963 roku.


Soleadea - portal dla osób przygotowujących się do egzaminu CFA®

Artykuł po raz pierwszy ukazał się na portalu www.soleadea.com. Link do artykułu w języku angielskim: www.soleadea.com/cfa-institute

Soleadea to międzynarodowy portal prowadzony przez naszych ekspertów skierowany do wszystkich, którzy pragną zdobyć certyfikat CFA®. Przygotowujemy materiały edukacyjne w formie wykładów video, testów i prezentacji. Dzięki rejestracji na soleadea.com otrzymasz dostęp m.in. do darmowego egzaminu próbnego.

Opublikowane w: